Apgaismojums, gaismas stiprums

Tumšā telpā esoši priekšmeti nav redzami. Kādēļ tie kļūst redzami, ja telpa kļūst apgaismota? Acīmredzot daļa gaismas avota izstarotās plūsmas sasniedz ķermeņus un atstarojas no tiem. Atstarotā gaisma nokļūst acī un izraisa redzes sajūtu. Neapgaismoti priekšmeti, ja tie paši gaismu neizstaro, nav redzami.

Apgaismojumu E izsaka ar gaismas plūsmas attiecību pret ķermeņa virsmas laukumu S, uz kuru šī plūsma krīt:

, kur

E – apgaismojums, Ф – gaismas plūsma, S – apgaismotās virsmas laukums. Apgaismojuma SI mērvienība ir lukss (lx).

Gaismas plūsma Ф – gaismas enerģijas plūsmas daļa, kas izplūst caur kādu virsmu laika vienībā. Gaismas plūsmas SI mērvienība ir lūmens (lm).

 
Apgaismojuma definīcija.

 

Saules apspīdētas Zemes virsmas apgaismojums pusdienlaikā var sasniegt 100 000 lx, bet atklātā vietā, ja diena ir apmākusies, aptuveni 1000 lx. Mēness apgaismo Zemi ar aptuveni 0,2 lx lielu apgaismojumu.

Ja telpā iededzam lampiņu, telpa kļūst gaiša. Bet ja iededzam divas lampiņas, tā kļūst vēl gaišāka. Bet ja tādu pašu lampiņu iededzam divreiz lielākā telpā, lielākā telpa ir tumšāka nekā mazākā telpa, kaut gan abas telpas ir apgaismotas ar 1 lampiņu.

Gaismai spēkā ir tas pats, kas gravitācijai, elektrostatiskai u.c.

Ņemam kilogramu sviesta un izsmērējam ar to mazas istabiņas griestus, sienas un grīdu. Ja papūlas, tad sviesta kārta ir diezgan labi redzama. Mēģinot ar šo pašu sviesta daudzumu izklāt klases telpu, redzēsim, ka sviesta kārtiņa būs pavisam plāna, bet Doma baznīcas iekštelpā sviesta kārtu pat samanīt nevarēs.

Telpai palielinoties sviesta kārtiņas dilšana ir nevis vienmērīga, bet paātrināta. Istabas vietā ņemsim bumbu, lai nav jādomā, ka istabas stūri ir tālāk, kā sienu, grīdu un griestu vidus.

Ja paskatāmies, cik liels sfēras laukums jānosmērē ar to pašu sviesta piku, tad redzam, ka šis laukums ir atkarīgs no sfēras rādiusa kvadrāta (kilogramu ir jāizdala ar attāluma kvadrātu, un tad dabūsim to sviesta daudzumu, kas būs uzsmērēts uz sienas laukuma vienības šajā attālumā no centra). Var ņemt skaņu, gaismu, gravitācijas lauku, elektrostatisko lauku un vēl daudz ko citu – visiem stiprums/daudzums dils atkarībā no attāluma kvadrāta.

 

Modeļi:
Apgaismojums, gaismas stiprums Reitings: 1 Skatījumi: 4633 +

Autors: Anonīms Klase: -
1 2