Epitēlijšūnas

Epitēlijšūnas veido epitēlijaudus jeb epitēliju. Epitēlijs pārklāj ķermeni no ārpuses (āda), kā arī izklāj gremošanas traktu, elpceļus urīnizvadceļus, dzimumceļus, ķermeņa dobumus (gļotāda), kā arī veido dziedzerus. Epitēlija šūnas atrodas cita pie citas, un starp tām ir ļoti maz starpšūnu telpas. Epitēlijs regulāri atjaunojas. Epitēlijaudus iedala segepitēlijā un dziedzerepitēlijā.

Segepitēlijam jeb segaudiem ir aizsargfunkcija un uzsūkšanas funkcija. Tas aizsargā organismu no dažāda veida kairinājumiem, neļauj iekļūt mikroorganismiem. Zarnu epitēlija bārkstiņas no zarnu dobuma uzsūc gremošanas traktā sašķeltās uzturvielas, kā arī sāļus, vitamīnus, ūdeni. Posmkājiem un daļai tārpu epitēlijs izdala kutikulu aizsargslāni, kas apņem ķermeni.

Ddziedzerepitēlijs jeb dziedzeraudi izstrādā un izdala specifiskas vielas – sekrētus. Ārējās sekrēcijas dziedzeri – sviedru, siekalu asaru savu sekrētu izdala uz ādas, gļotādas vai ķermeņa dobumos. Pie ārējās sekrēcijas dziedzeriem pieder arī gremošanas dziedzeri, kuri izdala sekrētus gremošanas trakta (kuņģa, zarnu) dobumā. Iekšējās sekrēcijas dziedzeriem – hipofīzei, epifīzei, vairogdziedzerim nav izvadkanālu un sekrēts (hormoni) nokļūst asinīs.

Ja dziedzerepitēlijs ir dažādi šķidrumi, kas eļļo, regulē, aizsargā pret koroziju un mazgā/mitrina, tad, pievienojot segepitēliju, mēs esam pielikuši mašīnas virsbūvi.

Modeļi:
Epitēlijšūnas Reitings: 1 Skatījumi: 3145 +

Autors: Anonīms Klase: -
1 2