Mitoze nodrošina nemainīga hromosomu skaita saglabāšanos meitšūnās, jo katra hromosoma pirms dalīšanās dubultojas un dod izejmateriālu divām hromosomām.

Šūnu, kura dalās mitozes ceļā, mēs varam salīdzināt ar sviestmaizi.

Interfāzes periodā šūna aug, atjaunojas organoīdu daudzums tajā. To mēs varam salīdzināt ar sviestmaizi, uz kuras uzsmērējam sviestu, uzliekam desu.

Tad notiek hromosomu dubultošanās tā, kā mēs „dubultojam” desu un sviestmaizi. Mēs izveidojam tostermaizi, kura ir kā šūna ar dubultotām hromosomām. Kad tostermaize ir izcepusies (ko varam salīdzināt ar laiku, kad šūnā notiek dažādas pārmaiņas), mēs to pārdalām uz pusēm, lai vienu iedotu Annai, bet otru pusi – Pēterim.

Sviestmaizes veidošanas rezultātā mēs no vienas sviestmaizes ar vienu desu šķēli ieguvām tieši divas vienādas sviestmaizes ar 1 desas šķēli katrā. Tieši tā notiek mitoze, kurā mātšūnu varam salīdzināt ar neizcepto sviestmaizi, mātšūnu ar dubultojušām hromosomām ar tostermaizi, bet meitšūnas ar katru tostermaizes pusi. Meitšūnas iegūst tieši tādu pašu hromosomu skaitu kā mātšūnā – desas šķēle kā hromosomu komplekts.

Modeļi:
Mitoze Reitings: 0 Skatījumi: 1300 +

Autors: Anonīms Klase: -
1 2