Olbaltumvielas ir dzīvo organismu pamatvielas, dabiski lielmolekulāri savienojumi - polipeptīdi, kas veidoti no aminoskābju atlikumiem. Olbaltumvielas ir nozīmīgas mūsu pārtikas sastāvdaļa, tās nepieciešamas, lai organisms varētu pastāvēt un atjaunoties.

 

Olbaltumvielu uzbūve. Aminoskābju atlikumi savā starpā saistīti ar peptīdsaitēm.

Dabā sastopamās olbaltumvielas veidotas no vismaz 20 aminoskābēm, bet vienas olbaltumvielu molekulas virknē aminoskābju skaits ir ļoti liels.

Olbaltumvielu uzbūvē raksturīgas struktūras:

a)pirmējā struktūra ir aminoskābju secība polipeptīdu virknē, kuras pastāvēšanu nodrošina peptīdsaites,


b) otrējā struktūra ir polipeptīdvirknes veidota spirāle, kuru stabilizē ūdeņraža saites,(dabiskā zīda olbaltumviela – fibroīns)


c) trešējā struktūra raksturo olbaltumvielu spirāļu novietojumu telpā (fibrillāro vai globulāro olbaltumvielu struktūras).nodrošina olbaltumvielu bioloģisko aktivitāti

d) ceturtējā struktūra ir vairāku trešējās struktūras polipeptīdvirkņu savstarpējs novietojums(fermenti,hemoglobīns, muskuļu olbaltumvielas)

Olbaltumvielu struktūru veidošanos varētu iztēloties šādi: ņemam 10 piecus cm garus diedziņus un ar mezgliņiem sasienam vienu otram galā (pirmējā struktūra). Tad šo sasieto virkni ar baltu diegu sašujam tā, lai būtu līdzīgi atsperei(otrējā struktūra), pēc tam to saveļam bumbiņā (trešējā struktūra), tad uztaisām vēl vairākas bumbiņas tādā pašā veidā un veidojam no visām dažādus ornamentus (ceturtējā struktūra). Ar pirmo var piesiet izgāzušos puķi pie mietiņa, ar otro var no upes izzvejot koka gabalu, ar trešo var ļaut spēlēties kaķim, ceturtie lai ir smukumam.

Modeļi:
Olbaltumvielas Reitings: 9 Skatījumi: 2759 +

Autors: Anonīms Klase: -