Radioaktivitāte

Radioaktivitāte ir patvaļīga nestabilu atomu kodolu pārvēršanās citu atomu kodolos, izstarojot vienu vai vairākas daļiņas. A. Bekerels 1896.g. atklāja urāna radioaktivitāti. Marija un Pjērs Kirī 1898.g. atklāja poloniju un rādiju. Mūsdienās ir pazīstami ap 40 ķīmisko elementu, kuriem piemīt dabīgā radioaktivitāte. Radioaktivitāti, ko novēro dabā eksistējošiem atomu kodoliem, sauc par dabīgo radioaktivitāti. Kodolu reakcijās radušos kodolu radioaktivitāti sauc par mākslīgo. Ikvienā kodola radioaktīvās pārvēršanās procesā ir spēkā kodola lādiņa skaitļa, masas skaitļa, impulsa un impulsa momenta nezūdamības likumi.

Arī atrodoties mājās, mēs esam pakļauti radioaktīvajam starojumam.

 

Modelis

Kā mēs zinam asinis sastāv no plazmas(tajā atrodas fibrinogēns, kas ļauj asinīm sarecēt) un formelementiem(eritrocīti, trombocīti,leikocīti utt.). Ja mēs no plazmas atdalam fibrinogēnu, tad mēs iegūstam serumu. Tātad iedomājamies, ka plazma ir kāds izotops, piemēram, urāns . Tagad mēs vēlamies iegūt serumu – ko mēs tagad darīsim? Atdalīsim fibrinogēnu protams! Fibrinogēns šajā gadījumā mums būs alfa daliņa (atceries, ka pie alfa radioaktivitātes vienmēr atdalīsies tikai un vienīgi alfa daļiņa, bet pie beta radioaktivitāes vai nu elektrons, vai nu pozitrons!) To ko mēs tagad daram varam attēlot ar reakciju vienādojumu .

ASINS PLAZMA ---> SERUMS + FIBRINOGĒNS

vai

*jāņem vērā, ka izotops, kurš ir radies blakus alfa vai beta daļiņai ir viegli matemātiski aprēķināms, ja mēs zinām, kura daļiņa ir emisējusies-

·         Ja mums emisējusies alfa daļiņa, tad atbilstoši atņemam sabrūkošā izotopa Z(atomnumuru) no alfa daļiņas atomnumura un sabrūkošā izotopa A(nuklonu skaitu kodolā) no alfa daļiņas nuklona skaita kodolā.

 

 

·          Ja mums emisēsies β- daļiņa ( varam saukt arī par elektronu ) vai β+ daļiņa (varam saukt arī par pozitronu ), tad aprēķins ir tāds pats tikai jāņem vērā, ka atomnumurs (Z) un nuklonu skaits (A), nu ir pavisam savādāks.

 

 

Modeļi:
radioaktivitāte Reitings: 0 Skatījumi: 3149 +

Autors: Liene Sauša (Rīgas Angļu ģimnāzija) Klase: 12